Spacer „Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim”

Spacer „Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim”

Trzeci i ostatni, wirtualny spacer z cyklu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”, gdzie zwiedzając warszawskie nekropolie będziemy odwiedzać groby m.in. działaczy działających na rzecz środowiska głuchych, którzy przyczynili się do tworzenia życia towarzyskiego, sportowego i kulturalnego wpisując się w nurt rozwijającej się Warszawy oraz o szacunku wobec tradycji, dziedzictwa kulturowego środowiska głuchych.

Spacerując na dwóch warszawskich cmentarzach: Powązkowskich i Żydowskich , historyk i przewodnik Tomasz Świderski opowie między innymi historię powstania dwóch warszawskich cmentarzy: Żydowski i Powązkowski oraz krótkie informacje o działaczach działających na rzecz środowiska głuchych oraz o paru osobach ze świata kultury, które mogą mieć związki ze światem głuchych.

Opublikując spacer „ Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim” szykujemy się na zbliżające się święta, czyli pierwszego i drugiego listopada, który jest czasem refleksji, zadumy i wspomnień. Wszystkich Świętych i obchodzone następnego dnia Zaduszki, to uroczystości obchodzone w naszym kraju ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych oraz wszystkich zmarłych. W tych szczególnych dniach udajemy się na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicze, wierząc, że już cieszą się oni chwałą „gdzieś tam wysoko”.

Warto też zatrzymać się w tym naszym codziennym pędzie choć na chwilę, wyciszmy i pomyślmy, pokontemplujmy nad poniższym cytatem:

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”

(Wisława Szymborska)

Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim. Można obejrzeć je w dowolnym czasie i miejscu na fanpage, YouTube, stronie internetowej należącej do Instytutu Historii Głuchych. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Instytut Historii Głuchych życzy Państwu refleksyjnego spaceru.

Accessibility