„Polska zaklęta w sztuce Kazimierza Wiszniewskiego”

Kim był Kazimierz Wiszniewski? Okazuje się, że w historii sztuki mamy znanych głuchych artystów, którzy w swoich czasach byli znani i szanowani.

Projekt „Polska zaklęta w sztuce Kazimierza Wiszniewskiego” opowiada o jego życiu, jego twórczości. Jego twórczość jest trochę dzisiaj zapomniana i celem projektu jest przywrócenie pamięci o Kazimierzu Wiszniewskim jako znakomitym grafiku i artyście, który upamiętniał w swoich pracach piękno polskiego pejzażu oraz polskiej architektury.

Sztuka Kazimierza Wiszniewskiego jest także bardzo ważną częścią historii środowiska głuchych w Polsce i zasługuje na jej przybliżenie osobom głuchym i słabo słyszącym w formie materiałów filmowych i publikacji umieszczonych na stronie internetowej projektu.

Więcej informacji

Projekt „Polska zaklęta w sztuce Kazimierza Wiszniewskiego” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie  w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”2020.

„Przewodnik po Głuchej Warszawie część IV”

„Przewodnik po Głuchej Warszawie część IV” autorstwa Tomasza Świderskiego jest na temat działalności kulturalnej, artystycznej i sportowej wśród nas i między nami w życiu codziennym, przede wszystkim wśród warszawskich mieszkańców pochodzących z środowiska głuchych.

Publikacja powstała w ramach realizacji projektu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”. Jest to czwarta publikacja nawiązująca do historii Głuchych, przede wszystkich do warszawskiej historii głuchych mieszkańców. 

W publikacji postarano przybliżyć zwykłe i niezwykłe życie Głuchego mieszkańca Warszawa jak wyglądał czas wolny w dziedzinie kultury, sportu i życia towarzyskiego. Przede wszystkim Głusi mieszkańcy mieli styczność ze znanymi ludźmi ze świata teatru, kultury czy sportu. Jak wyglądały życie towarzyskie w środowisku głuchych na przestrzeni Warszawy?

Przewodnik został opracowany w ramach projektu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. III – Niesłyszący w okresie PRL” współfinansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy w ramach konkursu zadaniowego „Współczesna tożsamość Warszawy w kulturze i sztuce”.

Tytuł” Przewodnik po Głuchej Warszawie część IV”
Autor: Tomasz Świderski
Wydanie: I
Druk: kolor
Oprawa miękkie
Format: A5
Liczba stron: 60
Wydawnictwo Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus”

Można publikację „„Przewodnik po Głuchej Warszawie część IV” ściągnąć i przeczytać w formacie elektronicznym (pdf) tutaj. Życzę Wam miłej lektury na temat historii głuchych mieszkańców Warszawy.

Spotkanie podsumowujące projekt “Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Instytut Historii Głuchych “Surdus Historicus” informuje, że w dniu 29 listopada 2020 o godzinie 15.00 odbędzie się na żywo spotkanie podsumowujące projekt “Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”. 

Spotkanie będzie w formie zdalnej na żywo w portalu społecznościowym Facebook (fanpage Instytutu Historii Głuchych) dla wszystkich zainteresowanych. Na spotkaniu będzie omówione podsumowanie spotkania warsztatowego i całego projektu zadania publicznego dotowanego przez m. st. Warszawy.

Na zdalnym spotkaniu będzie informacja w jaki sposób nabyć publikację pt. “Przewodnik po Głuchej Warszawie cz. IV” w formie papierowej i elektronicznej.

Całe spotkanie potrwa maksymalnie do 2 godzin.

Wydarzenie będzie dostępne w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym). Można obejrzeć je w dowolnym czasie i miejscu na fanpage Instytutu Historii Głuchych “Surdus Historicus”. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich!

Warsztaty “Zwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Warsztaty „Zwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy” wraz panelem dyskusyjnym będą prowadzone przez pedagoga i historyka, Tomasza Świderskiego na temat kształtowania świadomości kulturalnej, artystycznej i sportowej wśród nas i między nami w życiu codziennym. Podczas warsztatu stawiamy na interakcję, zadawanie pytań, wyrażanie swojego krytycznego myślenia. 

Warsztaty będą nietypowe, gdyż będą odbywały się w grupie zamkniętej, na kanale społecznościowym, Facebook zaczynając od dnia 28 listopada 2020 o godzinie 10.00, a kończymy w dniu 29 listopada 2020 o godzinie 14.00. Aby wziąć udział w warsztacie wymagane jest posiadanie konta na portalu społecznościowym, Facebook. 

Podczas trwania warsztatu każdy może wrzucić vlogi/filmy w polskim języku migowym i/lub wyrazić zdanie w języku polskim w formie pisemnej na temat życia codziennego, życia aktywnego w dziedzinie sztuki, kultury, sportu. 

Warsztat jest realizowany w ramach projektu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych na warsztaty poprzez zgłoszenie na e-mail: projekt@surdushistory.org.pl wraz przesłaniem swojego linka swojego konta FB lub w komentarzu pod postem.

Spacer „Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim”

Spacer „Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim”

Trzeci i ostatni, wirtualny spacer z cyklu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”, gdzie zwiedzając warszawskie nekropolie będziemy odwiedzać groby m.in. działaczy działających na rzecz środowiska głuchych, którzy przyczynili się do tworzenia życia towarzyskiego, sportowego i kulturalnego wpisując się w nurt rozwijającej się Warszawy oraz o szacunku wobec tradycji, dziedzictwa kulturowego środowiska głuchych.

Spacerując na dwóch warszawskich cmentarzach: Powązkowskich i Żydowskich , historyk i przewodnik Tomasz Świderski opowie między innymi historię powstania dwóch warszawskich cmentarzy: Żydowski i Powązkowski oraz krótkie informacje o działaczach działających na rzecz środowiska głuchych oraz o paru osobach ze świata kultury, które mogą mieć związki ze światem głuchych.

Opublikując spacer „ Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim” szykujemy się na zbliżające się święta, czyli pierwszego i drugiego listopada, który jest czasem refleksji, zadumy i wspomnień. Wszystkich Świętych i obchodzone następnego dnia Zaduszki, to uroczystości obchodzone w naszym kraju ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych oraz wszystkich zmarłych. W tych szczególnych dniach udajemy się na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicze, wierząc, że już cieszą się oni chwałą „gdzieś tam wysoko”.

Warto też zatrzymać się w tym naszym codziennym pędzie choć na chwilę, wyciszmy i pomyślmy, pokontemplujmy nad poniższym cytatem:

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”

(Wisława Szymborska)

Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim. Można obejrzeć je w dowolnym czasie i miejscu na fanpage, YouTube, stronie internetowej należącej do Instytutu Historii Głuchych. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Instytut Historii Głuchych życzy Państwu refleksyjnego spaceru.

„Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim”

Wirtualny spacer (w formie materiału filmowego) „Korzenie Warszawy – spacer po Cmentarzu Żydowskim i Powązkowskim” opublikowany będzie w dniu 28 października 2020, gdzie zwiedzając warszawskie nekropolie  będziemy opowiadać m.in. o  działaczach działających na rzecz środowiska głuchych, którzy przyczynili się do tworzenia życia towarzyskiego, sportowego i kulturalnego wpisując się w nurt rozwijającej się Warszawy oraz o szacunku wobec tradycji, dziedzictwa kulturowego środowiska głuchych.

Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim. Można obejrzeć je w dowolnym czasie i miejscu na fanpage, YouTube, stronie internetowej należącej do Instytutu Historii Głuchych. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Instytut Historii Głuchych zaprasza do obejrzenia wirtualnego spaceru w dniu 28 października 2020, na godz. 15.00. Spacer zawsze można obejrzeć je w dowolnym miejscu i w czasie.

Spacer „Niezwykłe życie towarzyskie i kulturalne Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Spacer „Niezwykłe życie towarzyskie i kulturalne Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Kolejny spacer z cyklu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”, które odwiedzimy miejsca, gdzie Głusi Warszawiacy zostawili ślady dla potomnych. 

Na wirtualnym spacerze pt. „Niezwykłe życie towarzyskie i kulturalne Głuchych na przestrzeni Warszawy” poznacie ślady, takie jak fakty, ciekawostki związanych ze środowiskiem głuchych. 

Czy wiesz: 

  • Jaką rolę odebrał Stanisław Kostka Potocki dla środowiska głuchych w Warszawie? 
  • Czy Głusi współpracowali z Marcello Bacciarelli? 
  • Czy wiecie, że istniał teatr ELIZEUM w Warszawie i jaki był związek ze środowiskiem głuchych? 
  • Jak wyglądało życie towarzyskie i kulturalne głuchych mieszkańców w Warszawie?

Obejrzyj wirtualny spacer razem z przewodnikiem Tomaszem Świderskim dowiadując się jeszcze więcej na temat niezwykłego życia towarzyskiego i kulturalnego Głuchych na przestrzeni Warszawy. 

Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim. Można obejrzeć je w dowolnym czasie i miejscu na fanpage, YouTube, stronie internetowej należącej do Instytutu Historii Głuchych. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Instytut Historii Głuchych życzy Państwu przyjemnego wirtualnego spaceru.


„Niezwykłe życie towarzyskie i kulturalne Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Warszawa, duże prężne miasto, gdzie oprócz ciekawych atrakcji turystycznych można znaleźć sporo kin, teatrów, muzea oraz parków. Na przestrzeni Warszawa była łaskawa dla głuchych mieszkańców Warszawy na swój sposób. Życie codzienne głuchych mieszkańców nie było łatwe. By zapomnieć o trudach i problemach Głusi mieszkańcy mogli skorzystać  z dobra jakie oferowała kulturalna Warszawa. Warszawa w okresie przedwojennym i jak w okresie międzywojennym słynęła z piękna, elegancji i nowoczesności. Przed wojną stołeczne miasto było powszechnie nazywane „Paryżem Północy” Jak wyglądało życie towarzyskie i kulturalne głuchych mieszkańców w Warszawie, by zapomnieć o trudach życia codziennego? Na pewno życie były niezwykłe i jak zwyczajne. Były kluby, tym bardziej nawet teatr wystawiany dla głuchej publiczności. Dzięki temu były to miejsca spotkań, gdzie rodziło się życie towarzyskie. Gdzie środowisko głuchych miało swoje miejsca do spotkań towarzyskich i kulturalnych na przestrzeni Warszawy? O tym Państwo dowiedzą się podczas „wirtualnego” spaceru “Niezwykłe życie towarzyskie i kulturalne Głuchych na przestrzeni Warszawy” z udziałem przewodnika, Tomasza Świderskiego. 

Instytut Historii Głuchych zaprasza do obejrzenia spaceru w dniu 31 sierpnia 2020, na godz. 15.00. Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim.

Spacer jest realizowany w ramach projektu „Tożsamość Głuchej Warszawy cz. IV – Zwykłe – niezwykłe życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Spacer „Aktywne życie Głuchych na przestrzeni Warszawy”

Jak wyglądało aktywne życie Głuchych na przestrzeni Warszawy? Spacer w formie materiału filmowego trwający co najmniej 30 minut, ma pokazać w jaki sposób środowisko głuchych na przestrzeni Warszawy spędzało aktywny czas wolny.

Przewodnik Tomasz Świderski zabierze Was do do warszawskich miejsc, gdzie Głusi sportowcy brali udział w wydarzeniach i spotkaniach sportowych. Tym wydarzeniom środowisko głuchych uczestniczyli jako kibice wspierając swoich i jak przyjezdnych klubów sportowych oraz towarzysko stykając się z mieszkańcami Warszawy oraz gośćmi z innych miast, którzy przyjechali wziąć udział w spotkaniach sportowych.

Spacer (w formie filmu) będzie dostępny w polskim języku migowym i w języku polskim (fonicznym) wraz napisami w języku polskim.

Instytut Historii Głuchych życzy Państwu przyjemnego wirtualnego spaceru.

Accessibility